xom`s pinion - Tom Hnatovsky Blog

Jak zálohovat fotografie?

23. srpna 2007 TechnikaFotografování 16 komentářů

DVD-ROM Fotografování, to je pěkný koníček. Ani pořádně nevím, kdy mě focení pořádně chytlo a ani již pořádně nevím, kdy jsem přestal cvakat ve velkém všechno, co se hýblo, ale vím, že celou tu dobu přemýšlím o tom, jak fotky zálohovat. Celou tu dobu jsem spekuloval nad výdrží a jinými výhodami všech možných formátů a právě dnes jsem učinil rázný krok k pořádku. Než se dostanu ke konečnému řešení problému, tak vám popíšu i jiné alternativy, o kterých jsem přemýšlel..

DVD-ROM disky

Nikdy jsem si nevypracoval plnou důvěru k technologii zápisu na CD a nikdy jsem si pořádně nevypracoval plnou důvěru ani k technologicky obdobnému DVD. Ono je to dáno jistými omezeními – data se uchovávají v opticky citlivé vrstvě, která časem dokáže ztrácet své vlastnosti, ať již díky působení slunečního světla nebo i díky mechanickému poškození, jelikož je materiál, ze kterého se DVD vyrábějí, náchylný k poškrábání. Jednou z dalších nevýhod je malá kapacita médií – jako referenční hodnotu pro uskladnění fotek si řekněme, že chceme mít archiv 320 GB fotek, to znamená mít uspořádaný sklad zhruba 70 DVD. Výhodou je nízká cena, pokud bych kupoval média postupně v dejme tomu 10 kusových balících (samozřejmě v plných krabičkách, kvůli popisu na boku) – zaplatil bych postupně asi 1200 korun vč. DPH. Rád používám pro zápis značku Verbatim, mám s ní dobré zkušenosti, oproti třeba značkám jako BenQ nebo Emgeton. Kvalitně hodnotím i média od TDK a Sony.

+ cena
- nároky na vedení archivu
- životnost záznamu

DVD-RAM disky

DVD-RAM

Celkem dlouhou dobu jsem byl různými články přesvědčován k používání DVD-RAM technologie, která využívá k zápisu podobné struktury jako pevný disk. Výhodou je možnost okamžitého nahrávání jak na disketu. O DVD-RAM se hovoří jako o technologii, která nabízí velice dlouhou životnost zapsaných dat, ale já tomu příliš nevěřím, i když disk vypadá na první omak jinak než klasický DVD-ROM. Toto řešení by se mi líbilo, pokud by se zachovala boxovaná média. Potíž ale byla v nárocích na nový čtecí hardware, a tak se brzo RAMky zbavily svého obalu a vypadají prakticky stejně jako obyčejný DVD. Takže zde převažují podobné problémy možnosti mechanického poškození jako v předchozí kapitole, k čemuž se ještě přidává poměrně vysoká cena za médium. Cena za 70 médií by se vyšplhala na 4900 Kč.

+ vyšší životnost než DVD
+ možnost přepisu
- cena
- nároky na vedení archivu

Externí disk

WD MyBook Poslední, pro mě konečnou variantou, je pořízení externího disku. Výhody spatřuji v zapouzdřenosti zařízení – nic se nedostane přímo k plotnám, kde jsou data. Rizika mohou představovat různá magnetická pole, přičemž pole musí být skutečně silné, aby vám disk oddělalo, klasický monitor či počítačové reproduktory jsou prakticky neškodné. Další možností, jak přijít o svá data jsou silné vibrace, kterými byste při zapnutém disku zařízením třásly. Jelikož budu s diskem pracovat pouze doma na stole, tak toto riziko vzhledem k seizmické aktivitě Prahy také vyloučil. Riziko mechanického poškození vypnutého disku je také minimální – datům může na plotnách ublížit akorát samotná hlavička disku, která při vypínání parkuje mimo datovou část. Pro mě je pořízení externího disku jasnou volbou a již jsem si domů přinesl WD MyBook, jehož 320 GB varianta (proto jsem porovnával ceny DVD disků s touto kapacitou) stojí 2795 Kč. Jako výhodu též spatřuji možnost uložení různých exportovaných verzí přímo na disku u originálního obrázku v RAWu.

Jaké jsou první dojmy? Disk funguje s Windows XP zcela okamžitě bez jakýchkoliv instalací, přenosová rychlost se pohybuje kolem 10 MB/s při zápisu a 20MB/s při čtení, ale co mě překvapilo nejvíc je hluk – disk je prakticky nehlučný, nemá žádný ventilátor a ani jeho škvrkání při práci není prakticky slyšet (v porovnání s hlukem mého disku v notebooku). Přesouvání fotek z karty (2GB CF Transcend 120x) na disk mi běhá zhruba 7MB/s, postačující rychlost.

+ životnost záznamu
+ jednoduché vedení archivu

Disk bude fungovat pouze pro ukládání a archivaci fotek. Poběží v situacích, když budu něco potřebovat, jinak bude na bezpečném místě ve skříni, kde bude zabírat mnohem míň místa než 70 DVD disků.

Jaké máte zkušenosti s archivací fotek vy?

Vaše komentáře

GRavatar

Huggi 23.8.07 18:28

zatim jsem u DVD..vzdy 3kusy..2levna neznackova jedno „kvalitnejsi“ ..ale k Vanocum si krom novyho tela poridim taky disk, kterej bude slouzit i jako zaloha klasickejch dat a hudby..

GRavatar

xom 23.8.07 18:31

|1| - reakce na Huggi: No já jsem začal z nadšení nad tím externím diskem přemýšlet o koupi druhého, který bych píchnul do routeru a nechal bych ho jako síťový pro hudbu a jiné obecně prospěšné dokumenty ;)

GRavatar

Andrew 24.8.07 08:49

O tomhle tématu jsem taky několikrát přemýšlel. A podle mě je hlavní otázka, co si představuješ pod „zálohovat fotografie“. Jestli „mít kam odkládat fotky, aby mi nezabíraly místo na pracovním počítači“, tak souhlas – externí disk je ideální. Ale s tím nadšeným pícháním do routeru bych se krotil. Já jsem to zkusil a z přenosové rychlosti jsem byl hodně zklamán. Na přehrávání mp3 nebo filmů to stačí, ale zálohovat se takhle fakt nedá. Pro nezasvěcené – mám na mysli router ASUS wl-500g DeLuxe, disk připojený přes jedno z USB a kopírování z/do počítače přes wifi. Mě tak napadá – je nějaká životnost magnetického záznamu na pevném disku? Navždy to určitě není, takže ano. Ale netuším ani, v jakém řádu by se mohla pohybovat.

GRavatar

Andrew 24.8.07 08:52

Ještě k té hlučnosti – to máš docela štěstí. Matějův (tušímže) Samsung v Icyboxu je na dřeveném stole slušnej vibrátor :-) I když to je asi tím diskem – o Samsungách se říká, že jsou hodně tiché, ale hodně vibrují.

GRavatar

Nogard 24.8.07 11:20

Osobně používám kombinaci externí pevný disk + DVD. Jak jedno tak druhé může odejít, takže tak nějak pro jistotu, navíc na USB disk je opravdu lepší a rychlejší přístup. Jinak nejlepší pro bezpečnou zálohu jsou magnetické pásky + DVD uložené v trezoru, ale tak daleko jsem zatím nezašel :)

GRavatar

FNj 24.8.07 11:42

Asi neznáte technologii WORM, jde vlastně o obři, dobře zabezpečený flash disk. Je určen pro jeden zápis a dále pouze pro čtení. Levnější, než si kupovat mechaniku na pásky + kupovat pásky(pokud tedy nejde o velice velký objem dat – >TB).

GRavatar

Andrew 24.8.07 12:15

Mně se zdá, že se tady zaměňuje plnohodnotné zálohování a odkládání jinam. Na to, co Xomax chce, se pásková mechanika použít nedá. A ten ČERV taky ne.

GRavatar

Josef Stříbný 24.8.07 12:55

Doma třeba máme mechaniku co si s DVD-RAM poradí, ale je fakt že za celou dobu jsem měl v ruce jen jeden disk. Asi proto, že to byl nový a dražší formát. S tím obalem to nechápu, vždyť taková mechanika je dělaná na to aby jsi tam vložil disk i s obalem…

Já mám teď externí disk od WD, 500 GB a jsem spokojený :-). Až dojde koupí se další.

GRavatar

xom 24.8.07 13:13

|3| - reakce na Andrew: Jelikož mám stejný router, tak mé nadšení chladne ;) Z osobní zkušenosti mám právě pocit, že i letité disky svůj obsah ztrácejí hůře než letitá CD a DVD. Ale jde čistě o subjektivní případ..

|4| - reakce na Andrew: Právě, ještě před lety, když jsem kupoval externí disk přítelkyni, tak bych volil Icybox a nějaký disk. Ale dnes jsem se rozhodl pro pevné řešení, které vychází +- stejně draho jako ze sestavovaných dílů. Díky tomuto výběru jsem byl odměněn něčím, co má fungovat tak, jak si představuju, protože to bylo od začátku takto ve výrobě zamýšleno. Samsung disk jsem měl jednou, s rychlostí na tom nebyl špatně, ale také mi značně vibroval a byl nadprůměrně hlasitý. Na obranu Samsungu musím říct, že ten disk běžel léta jako systémový a ani dnes nemá jediný vadný sektor. (kolem 8 let stáří)

|5| - reakce na Nogard: Ano, optimální by měla být kombinace několika technologií, ale vzhledem k tomu, že nejsem profesionál a mé snímky nemají takovou objektivní cenu, tak zatím volím zálohování na jeden druh média. Třeba to časem i vypálím.

|6| - reakce na FNj: WORM je pěkná technologie, ale má pro mě dva problémy – sehnat si mechaniku a cena médií není také příliš lidová (30GB za cca 1500 Kč vč. DPH)

GRavatar

xom 24.8.07 13:19

|8| - reakce na Josef Stříbný: Každá mechanika? Ono je dneska problém sehnat casované DVD-RAM – v obchodech jsou většinou nabízeny v klasických krabičkách na CDčka..

GRavatar

Jakub Hejda 17.6.08 11:27

Mám ten disk taky a zvažuju že koupim další. Je super.

GRavatar

xom 17.6.08 12:20

|11| - reakce na Jakub Hejda: S diskem jsem také spokojený, dokonce v pořádku přežil několikametrový let na Silvestra (kamarád rychle odcházel s notebookem, do kterého byl disk zapojen, od stolu)

Minulý týden jsem si k booku koupil další disk – Maxtor OneTouch 4 Mini (napájený pouze z USB) – přemýšlím, že bych sepsal myšlenky, jak jsem si ho mezi Westerny a Seagaty vybral..

GRavatar

Pelany 17.6.08 21:13

|12| - reakce na xom: Nechci nikoho odrazovat, ale jsem běžný uživatel několika (řekněme 3PC) a disky už mi odešly 3, naštěstí se toho moc neztratilo, ale i tak to pěkně štvalo. Takže zálohovat na HDD zásadně jen krátkodobě, s tím, že mu nevěřím a k archcivaci nevim nevim a když už tak aby ten disk byl minimálně využívaný(nejlépe externí a zapínat jen opravdu na dobu zálohy) a hlavně zrcadlený!!! Pak bych tomu možná i důvěřoval. BTW:Používám RAMky, není problém, časem vypálím. Je také dobré kombinovat více vypalovaček (LG,Asus,NEC) – takovýty mouchy na který se příde až za několik let, když už je pozdě moc dobře znám :-(

GRavatar

PavLig 4.1.09 11:01

Pelany: nechci nikoho odrazovat, ale požár je taky sviňa. Zažil jsem (řekněmě tři) a odešli mně tři PC.

GRavatar

Stava 9.5.09 08:30

Dat vsechna data na disk a „citit se bezpecne“, to mi prijde jako silny risk. Zvlast, kdyz se jedna o takovyto disk. Nejaky RAID asi nikoho netrapi :)

Data jsou v bezpeci:

1. pokud jsou ulozena na dvou ruznych mediich 2. jsou na ruznych mediich

V praxi se da fotka povazovat za bezpecne ulozenou pokud je na 2x na DVD (kvalitni DVD!), na disku v PC a na externim disku. Pricemz externi disk a jedno DVD by melo byt v uplne jinem dome (nechci rict v nejakem trezoru).

Disk pres FW ci USB odejde tak rychle, ze zakaznik nerekne ani „safra“. Ano, mozna ne hned. Staci houpnuti v siti, porucha PC, Windows co „opravi“ neco na disku apod. Kazdopadne pak je jednim povzdechem clovek zamava fotkam vsem :)

GRavatar

Karam 2.6.09 11:16

|15| - reakce na Stava: Vyzkoušejte www.swisspictu­rebank.com – je i v češtině. Poskytuje zajištěné zálohování fotografií na dobu 30 let. V podstatě je to bezpečné uložení fotek ve švýcarské bance.

Přidejte i vy svůj komentář

Pole komentáře: zmenšit / zvětšit

Jméno:

Email: (Gravatar ID)

Web:

Barva trávy (otázka proti robotům):

© 2004-2012 Tom Hnatovsky - Všechna práva vyhrazena