xom`s pinion - Tom Hnatovsky Blog

Krajské logotypy v Česku

31. srpna 2006 Web designZaujalo mne 11 komentářů

Změna logotypu Libereckého kraje A státní instituce nám opět graficky haraší. Tentokráte se pro změnu svého logotypu odhodlal Liberecký kraj. Když přihlédneme ke skutečnosti, že takový Královehradecký či Olomoucký nemá logo dodnes, tak je přinejmenším podezřelé proč již tak brzy inovují Liberečané to staré. Změna symbolu mě vedla k procházce po všech krajích, abych se ujistil, že na tom jsou jinde hůř..

Původní logo Libereckého kraje vycházelo ze symbolu hory Ještěd a táhnoucího se trikolorovirého pohoří, to celé doplněno „hravým“ fontem. Celek informuje pozorovatele o hornaté krajině. Nové logo je vyvedeno šedé a tmavě růžové, netuším kde přišel autor k těmto charakteristickým barvám, symbol u nápisu je jednoduchý a připomíná mi nějakou silnici, Hodkovičtí obyvatelé zatnou pěsti při představě zpoplatněného pidikousku dálnice na Rádelský Mlýn, směrem do Liberce. Čtvrtkružnice ve mně prostě neevokují skokanský můstek, který to má symbolizovat a ani se neztotožňuji s barvami. Logo vypadá jako z nějaké banky grafických návrhů a ne jako speciální ikona vyráběná na tělo územnímu celku. Prostě se mi více líbí to staré, které má určitě jisté nedostatky, ale na stránkách o turismu v kraji se vyjímá.

Web stránky kraje

Tak jsem se vyjádřil k lokalitě domácí a teď sjedu i ostatní kraje, budou řazeny dle abecedy.. ;o)

Jihočeský kraj Jihočeský kraj se s logem popral poměrně dobře – symbolika je jasná, rybníky a nad nimi Šumava. I přes povedenost loga není pořádně použito na stránkách kraje, tam se vše točí kolem velkého znaku. Použití v grafice je možno shlédnout na webu Jižní Čechy nabízející možnosti pro turisty.

Web stránky kraje

Jihomoravský kraj Jihomoravský kraj má dle mého názoru nejlepší logo ze všech a také ho umí náležitě užít – je použito všude, poutá pozornost, je symbolické. Já si pod ním představuji typický valašský klobouk, kamarádka zase Pálavu se slunkem. Kraj je jediným, který má úvodní stránku webu ve Flashi, to by moc mít z hlediska přístupnosti neměli, a také je jediným, u kterého se mi líbí oficiální stránky více než turistické.

Web stránky kraje

Karlovarský kraj Dalším krajem v pořadí je Karlovarský. Jeho logotyp symbolizuje tryskající vřídla, osobně ho ale vnímám jako pochodeň, kterou už jsem jenom někde viděl, ale spíše jako symbol krasobruslařské soutěže. Na druhou stranu se mi líbí jejich web, který nevypadá stroze jako mnoho jeho kolegů. Dobré je použití loga na webu.

Web stránky kraje

Moravskoslezský kraj Moravskoslezský kraj nevyužívá na svém webu znaku, jako by se za své logo styděl. Ona to není kdovíjaká sláva, opět je použita, jako u většiny, trikolora a celek připomíná logotyp KlasA nebo-li Autocont.. Osobně se v symbolu ztrácím, nemám z něj dobrý pocit..

Web stránky kraje

Pardubický kraj Pardubický kraj má logo složené z jakéhosi globu a rozhledny, nevím, co si představit.. Nehledě na to, že mi to krapet připomíná eBanku, čekal bych spíše symboliku koně.. Alespoň, že se nebojí dát logo na své stránky, i když zde panuje schizofrenie, jak se prezentovat – logem či znakem?

Web stránky kraje

Plzeňský kraj Plzeňský kraj odvážně nepoužil státní barvy a sáhl po zelené, modré a žluté – za to tleskám, ale samotné logo by mohlo být použito kdekoliv – opět si nic pamětihodného nepředstavuji.. V hlavičce oficiálního i turistického webu použili Plzenští obrys kraje a na logo zapomněli, co musím pochválit je slogan – Plzeňský kraj – turistů ráj, zní to dobře. Plusem pro propagaci kraje je možnost stažení loga ve křivkách (Corel Draw a Adobe Illustrator).

Web stránky kraje

Hlavní město Praha Praha, hlavní město používá své logo dostatečným způsobem, je vidět na všech jejich materiálech, identifikuje se jím na pěkně zpracovaném webu, takto by to mělo vypadat. Zde jsem naprosto spokojený.

Web stránky kraje

Středočeský kraj Středočeský kraj u mě vyhrál soutěž o nejpřehlednější web, všechno co jsem potřeboval jsem ihned našel. Na první pohled Středočeši nepoužívají logo ani znak v hlavičce, na ten druhý pohled jsem zjistil, že ta převrácená vlajka v horní části webu je logem.. Nějak tomu nevěřím, ale Středočeský kraj má opravdu logotyp vypadající jako výřez odněkud odněkud.. ;)

Web stránky kraje

Ústecký kraj Ústecký kraj má zajímavý symbol – voda jasně symbolizuje Labe, věž zase hrady – jako celek to vypadá jako ikona poštovní známky ze sady Microsoftích klipartů. Řekl bych, že se logo asi moc nepoužívá, ale oficiální web je jím označen. Jako druhý kraj ze všech, po Plzeňském, nabízí stažení loga - a to ve velkém rozlišení (3543×3543).

Web stránky kraje

Kraj Vysočina Vysočina se prezentuje jedním z nejzajímavějších grafických počinů – základem je zelený klín dvou pahorků do tvaru písmene V umístěný nad c v názvu kraje, což dotváří háček. Oceňuji použití netradičního fontu v názvu a stylizaci písmen i a j, kde je použito jakoby odřezávacího efektu na diakritická znaménka nad samohláskami. Znak se hrdě používá jak na oficiálním webu, který nevystupuje z řady klasických krajských portálů, tak i na turistickém.

Web stránky kraje

Zlínský kraj Zlínský kraj je poslední kraj s logem. Symbol působí značně technicky, servisně – na mě působí zastaralým dojmem, ale asi je vcelku používán. Stránky kraje mně mírně evokují web televize – to bude tou výškovou budovou vlevo. Krajský magazín vyždímává z loga poslední kapky, snaží se být trochu inovativní, ale celkově se mi prezentace Zlína zdá nepřitažlivá.

Web stránky kraje

Jak je vidno z krátkého přehledu, tak se v Česku umí jednotně prezentovat jenom zlomek samosprávných celků, nevím, jak jsou na tom symboly krajů na mimo internetových materiálech jinde než v Liberci a Praze, ale mám pocit, že moc dobře ne. V Praze se člověk s jejím logem setkává na každém rohu – na plakátcích v MHD či pozvánkách na kulturní akce. Přičemž v Liberci jsem se s logem setkal vlastně jenom na propisce, co mi ji loni dali na dni otevřených dveří. Já vím, prezentace krajů není jednoduchá – spousta krajsky působících společností není v jejich rukou, ale na druhou stranu jsou od nich dotovány – myslím, že by neškodilo sjednocení služeb pomocí log, aby měl návštěvník jasno, co je ještě dotováno a co ne. V létě jsem se nestačil divit ve Švýcarském Davosu, jak svého logotypu využívají opravdu všude - autobusy, info centra, kulturní i sportovní stavby, na lanovkách. Pro turistu je určitě jednodušší si zakoupit jakousi městskou či krajskou kartu, na kterou bude moci vstupovat do institucí podporovaných městem resp. krajem, řádně označených a ty ho budou více přitahovat. Máme se co učit..

Vaše komentáře

GRavatar

Andrew 31.8.06 13:27

Dobrá práce, dobrá. Připojím pár svých připomínek:

  • Logo Libereckého kraje (to staré) vypadá strašně amatérsky. Možná je to tou okousanou trikolorou, možná tím fontem. Ale to nové velká výhra není, je to klasické moderní logo – naprosto minimalistické. Zajímalo by mě, jestli ta strohost je záměrná nebo je to následek autorovy tvůrčí impotence, tudíž znouzectnost :) Mimochodem, já v tom na první pohled viděl sjezdovku. Otázkou je, co v tom vidí člověk, který tu nežije a o našem kraji nic neví.
  • Mně se logo Moravskoslezského kraje naopak líbí. Jediný problém je, že v něm vidím Ještěd (i když tuším, že to má být vysílač na Pradědu), ale to připisuju Liberecké deformaci (kde má v logu Ještěd téměř každý).
  • Pardubický kraj, to je fakt bída. Tohle logo bych si představoval u Evropské databanky, ne u kraje.
  • Logo Prahy se mi nelíbí vůbec, ale chápu, že má něco do sebe. Praha využívá toho, že se v cizích jazycích nazývá hodně podobně. A navíc má krátký název.
  • U toho Zlínského kraje mám pocit, že takhle stroze a jednoduše se ve Zlíně prezentuje většina institucí (viz logo Zlína, Univerzita Tomáše Bati,… Tipoval bych, že za tím stojí právě ta Univerzita a její Fakulta multimediálních komunikací.

Celkově se mí nejvíc zamlouvá Vysočina. Zajímavé také je to, kraje (když už nepoužijí trikoloru), tak používaj­í modrou, zelenou a žlutou. To taky o něčem svědčí (myšleno negativně).

Na závěr otázky. Potřebuje kraj logo? Nestačí znak? Není znak náhodou něco oficiálnějšího, kdežto logo může namalovat hejtmanův syn? Bude na oficiálních dokumentech používat logo nebo spíš znak? Nebo obojí?

GRavatar

Swoop 31.8.06 14:32

Pěkné srovnání. Liberecký kraj by měl spíše sáhnout po faceliftu původního IMHO povedeného loga a to staré poslat k šípku, je totiž otřesné. Nejvíc se mi líbí logo Vysočiny. Je moderní a charakterizuje vizuálně kraj, takže spokojenost.

Jenže mít logo je jedna věc, ale umět ho používat je věc druhá. Spíš mi připadá že si kraj logo nechá vytvořit (ostatní ho mají přece taky, že..) natiskne ho na bednu propisek, flákne ho na web (pokud možno někam, kde si ho návštěvník příliš nevšimne) udělá dva tři letáky a tím to hasne. Naopak výborným příkladem pro takové kraje může být praha. Ta umí logo prodat opravdu výborně. Je takřka všude. Od propagašních materiálů až po kanály v centru...

GRavatar

xom 31.8.06 14:37

|1| - reakce na Andrew:

  • Liberecký: Amatérsky vypadá, v odůvodnění změny krajských úředníků je ještě dodáno, že je nečitelné, to ano, ale nové se mi zase nezdá charakteristické – je odfláknuté, nedomyšlené. A argument krajských odborníků, že automobilky také ve svém znaku nemají auta, proto vybrali něco podobně obecného.. A celá šaškárna návrhu loga, hlavičkových papírů apd. nás vyšla na 300.000,–
  • Moravskoslezský: :o) Prostě mi přijde, že jsem ho viděl, jen trochu změněné, u mnoho firem – včetně nějakého lyžařského areálu..

Co s logy?
Teoreticky by měl znak stačit, ale vidím problém v podobnosti erbů všech krajů, protože všechny vycházejí z malého státního znaku, k rychlé identifikaci samosprávy je podobný systém nepostačující. A proto dochází v mnoha krajích ke schizofrenii, kdy pořádně nikdo neví, kdy použít jeden symbol a kdy druhý. Ono - každá kancelář jiný názor, jiné pravomoce, jiné zájmy a těch kanceláří bývá v krajských sídlech více než dost..

GRavatar

xom 31.8.06 17:46

To mě tak napadá, mezi námi děvčaty, návrh mého loga – vyšel jsem z nového loga, barvy jsou přírodní, jelikož Liberecký kraj rozhodně patří k nejzelenějším a tvar připomíná dominantu – Ještěd.. ;o)

xomův návrh loga

GRavatar

Andrew 31.8.06 18:40

Jo, stromečky v tom vidím, ale nic víc. Takže pro Lesy České republiky jo, pro Liberecký kraj ne :)

GRavatar

Jiří Tvrdek 1.9.06 08:36

Ha! Objevil jsem nový, velice zajímavý blog :) Díky za pěkný článek. Co se týče tvého návrhu loga pro liberecký kraj, není ta zelená trochu mimo tisknutelný gamut?

GRavatar

Zedjunior 1.9.06 10:11

U mě zabodovalo logo Vysočiny a nelíbylo se mi logo Pardubického kraje. Jak xom říka jak e-banka. Jinak Liberecký se mi nelíbí ani jeden. Ten starší byl teda lepší. Sice ametersky dělaná v PSP ale dobrý nápad.

GRavatar

xom 1.9.06 13:51

|6| - reakce na Jiří Tvrdek: Rozhodně je to mimo tisknutelný gamut, s tiskem nemám moc zkušeností, tak si barvy míchám jak chci.. ;o)

GRavatar

Radek 1.9.06 20:44

No to starý logo nebylo moc profi, ale aspoň bylo pro Liberec symbolický. Nový logo se mi upřímě nelíbí a přijde mi to jako vyhozený prachy. A jestli se to někomu zdálo nečitelný, tak to mohli vytracovat a dát tam lepší font. Spíš mi přijde, že něčí synek potřeboval brigádu na léto, tak dostal do ruky malování a dvě hodiny času, aby to spatlal dohromady.

GRavatar

xom 2.9.06 09:45

|9| - reakce na Radek: Řekl bych, že o něčího synka nešlo. Grafiku dělal pan Jiří Chalupa, který podniká v oboru již od roku 1994.

Ale rád bych se pozastavil nad tím,

  • že kraj jaksi nedostatečně informoval o nějaké veřejné soutěži
  • že kraj neuveřejnil jiné návrhy (třeba k podobě loga liberecké CityCard byla přizvána k diskusi i veřejnost..)
GRavatar

KST 5.5.09 21:17

Zajímavé i z pohledu roku 2009. K dalším, kteří mění logo k výrazně horšímu se po dalších pár letech přiřadil Jihočeský kraj.

Přidejte i vy svůj komentář

Pole komentáře: zmenšit / zvětšit

Jméno:

Email: (Gravatar ID)

Web:

Barva trávy (otázka proti robotům):

© 2004-2012 Tom Hnatovsky - Všechna práva vyhrazena