xom`s pinion - Tom Hnatovsky Blog

Netradiční formátování času

31. prosince 2007 Web design 9 komentářů

Formát času v Norkých jízdních řádech Poslední dobou se zabývá různými jazykovými tématy, která se dotýkají zvyku lidí, ustálených forem a možnosti vývinu. Publikoval jsem článek, kterým jsem dával sbohem pomlčce v ustáleném spojení e-mail, dnes přednesu další možnou úpravu jistého informačního standardu – jedná se o formátování času.

K sepsání tohoto krátkého článku mě inspirovala česká televize, která ve svých upoutávkách formátuje časovou informaci stylem hh.mm (např. 23.05). Standardem, respektive nejrozšířenějším formátováním, je v Česku hh:mm (např. 23:05). Třeba v Norsku je běžné používání formátu bez jakéhokoliv oddělovače – čas je čtyřciferné číslo hhmm (např. 2305). Osobně uvažuji o použití progresivního severského stylu na jednom projektu, který se bude zaměřovat na myslící lidi, tudíž by nemuseli být zmateni.

Nejlepšího formátu času nejspíš docílím oddělením hodin od minut různou velikostí písma (např. 2305).

Jak se stavíte k otázce uvádění jiného formátu data času než ten nejrozšířenější? Dokáže průměrný člověk analyzovat formát bez oddělovače automaticky jako časový údaj? Je vůbec žádoucí vyvíjet dané formátování?

Vaše komentáře

GRavatar

Jirka 31.12.07 20:41

„Dokáže průměrný člověk analyzovat formát bez oddělovače automaticky jako časový údaj? Je vůbec žádoucí vyvíjet dané formátování?“

Nač?

GRavatar

Josef Stříbný 31.12.07 22:46

Ty formáty mají v ČR svůj smysl, ta dvojtečka je daná technickou normou a tečka zase pravidly pravopisu, mluvnicí nebo čím (teď to nechci poplést), tudíž to není jen o „myšlení lidí“.

Formát datumu ve tvaru 2305 bych si na český web nedovolil dát a to nikoliv proto, že by to snad někdo nepochopil (což by ale bylo logické právě pro vzdělané lidi).

Takže tak.

GRavatar

Loony :-) 1.1.08 17:49

Prumerny clovek ho spravne identifikuje asi jen v pripade, ze kolem bude dost indicii :-) Rozhodne zalezi na konkretnim projektu. Napr. spravny format casu „na mori“ je prave 2305 (stejne jako uhly maj vsechny nuly – 003˚), takze kdybych daval na web zapis z lodniho deniku, tak to napisu prave tak… Mohl bys ten projekt trochu priblizit, nebo je to tajemstvi :-)?

A male rejpnuti: a) neslo o datum, ale format casu, b) kdyz uz se nekdo ohani pravopisem, mel by ho tez spravne pouzivat – „datumu“ je zvrhlost, proti ktere by se melo bojovat ;-)

GRavatar

Andrew 1.1.08 18:11

Já se dovolím připojit k prvnímu komentujícímu s otázkou, proč vymýšlíš zbytečnou komplikaci. Máš k tomu nějaký skutečný důvod nebo je to prostá snaha se odlišit? Chápu, že u 2305 se to asi nestane, ale jak bude většina lidí interpretovat číslo 2008, tušíme asi všichni. Tudíž na obě otázky v posledním odstavci bych za sebe odpověděl „ne“.

|3| - reakce na Loony :-): S tím „datumu“ bych byl shovívavý. Občas se mi poštěstí, že píšu text, kde se mi míchají data (datumy) a data (počítačová). Co bych dal za to, kdybych mohl psát „datumy“. :-)

GRavatar

xom 1.1.08 18:30

|3| - reakce na Loony :-): OK, jedná se o projekt nové verze tohoto blogu..

Proč? Protože bych chtěl, hlavně graficky, ozvláštnit jeden element – resp. sjednotit zobrazovaná data do podobného formátu, ale aby bylo stále zachováno jasné povědomí, o jaká data vlastně jde..

GRavatar

Loony :-) 1.1.08 23:19

|5| - reakce na xom: Kdyz jde o ozvlastneni, radeji bych to zkusil jinak… i kdyz tenhle blog ctou lide vesmes inteligentni (tipuju), takze by k nedorozumenim dochazet nemelo ;-) Co to zkusit a kdyz se to neosvedci, narvat tam „:“ zpatky?

A jeste jsem si vsiml navrhu na ruznou velikost hodin a minut – co to zkusit pomoci css tak, jak se to obcas pise rucne: 2305 s tim, ze 05 je polovincni, podtrzene a ma horni okraj zarovnany s 23 :-)???

|4| - reakce na Andrew: Ja jsem proste rejpal :-D Na podobny problem taky obcas narazim, ale nas jazyk je tak tvarny, ze se mi to pokazdy podarilo nejak vymyslet, aniz by nekdo trpel ;-)

GRavatar

Radar 6.3.08 10:43

Osobně používám zmíněný formát času – tedy bez jakéhokoli oddělovače. Nevím, zda se jedná o severský „vynález“, co ale vím je, že se tento zápis používá snad téměř všude v po světě v armádě jako jednotný zápis času.

Řekl bych, že člověk s alespoň minimální rozlišovací schopností dokáže v kontextu takovýto zápis pochopit – Ti zkušenější (tedy Ti, kteří jsou zvyklí) to snad chápou i mimo kontext…

GRavatar

Jan Brašna 16.3.08 08:54

A pak se dostaneš na formát 20091103T1642… k čemu? To není vhodné pro prezentaci údaje data/času uživateli. Tomu může být jedno, jaký je armádní čas, nebo jaký je timestamp v databází. Pro uživatele je podstatné „čtvrtek, 18.30“… a nebo obecné označení stáří ve tvaru „před několika minutami“/„před hodinou“/„dnes“/­„včera“/… you figure.

(Tyhle „kondenzované“ zápisy časů jsou často k vidění na jízdních řádech na zastávkách /nevím jak v ČR/ a musím říct, že je noční můra se v tom orientovat, zhoršuje to možnost rychlého skenování a vyhledávání potřebného časového údaje.)

GRavatar

xom 16.3.08 10:44

|8| - reakce na Jan Brašna: Celý ten příběh o formátování měl vyústit novou verzí tohoto blogu, zatím pracuji na jiných projektech, takže se jentak nových střev Pinionu nedočkám.. Během testováním jsem se ustálil na slovním vyjádření měsíců a různé velikosti písma dle důležitosti sdělení. (Rok bude mít výšku písma jako malá písmena vyjádření měsíce.)

U komentářů jsem slovní reprezentaci času použil zatím pouze jednou a nevidím pořádně důvod proč to používat, hlavně kvůli přehlednosti diskuse.. „Ha, tenhle není trouba, který opakuje napsané, oni jenom komentovali skoro ve stejný čas..“

Přidejte i vy svůj komentář

Pole komentáře: zmenšit / zvětšit

Jméno:

Email: (Gravatar ID)

Web:

Barva trávy (otázka proti robotům):

© 2004-2012 Tom Hnatovsky - Všechna práva vyhrazena