xom`s pinion - Tom Hnatovsky Blog
Jak na hosting
Kolik z nás se již ve své minulosti spálilo s výběrem hostingu, mnoho z nás upřednostnilo cenu, jiní nadstandardní funkce, ale pocit mnohdy nebyl takový, že bychom si byli jisti svým výběrem. Podobné nejistotě bychom rádi pomohli projektem Jak na hosting, který by chtěl, jak název napovídá, radit uživatelům ve výběru web hostingu.
Idea webu je jednoduchá, umět porovnat a vyhledat to, co přesně potřebuji. V současné době máme v databázi registrovaných přes 100 českých hostingových společností, které vložili své tarify do naší databáze. Součástí webu jsou i takové standardní doménové funkce jako WHOIS nebo vyhledání TTL informace.
Nedílnou součástí jsou i články, které by měly být tematicky zaměřeny na téma serverů, hostingu a domén. Právě v této sekci nás tlačí bota, hledáme lidi – autory, kteří by byli ochotni a schopni psát články do právě vyjmenovaných tematických oblastí.
Psaní článků pro Jak na hosting je šancí třeba pro studenty koketující s nastavováním serverů, kteří se stále hrabou v hardware nebo sledují novinky ve vývoji open software. Psaním článků pro nás je možnost se zviditelnit, ukázat, že něčemu rozumíte..
Pokud by byl některý autor zaujat, nechť mi pošle mail na tech@jaknahosting.cz
Změna k růžové
Díky Filosofovi jsem se dozvěděl o akci Růžový říjen, jejíž účelem je upozornění na nemoc rakoviny prsu. Hlavním cílem je osvěta, aby si lidé uvědomili, že lze tento druh rakoviny léčit, ale neměly by se podceňovat prvotní příznaky – zjistitelné hmatově.
Rakovina prsu je nejčastějším typem rakoviny mezi ženami. Postihuje každou 14 ženu. Jen v České republice jí ročně onemocní přibližně 5 tisíc žen. Téměř 2 tisíce z nich každoročně onemocnění podlehnou. Nutno říct, že naprostá většina z nich úplně zbytečně. Léčba rakoviny prsu v posledním desetiletí významně pokročila. Nemoc je léčitelná, pokud je zjištěna včas.
Poměr mezi fatálními případy a celkovými mě zcela překvapil, žil jsem totiž v domnění, že přece v civilizovaném státě nebude umírat 40% nemocných, hlavně díky pozdní diagnóze.
Rozhodně nejsem nikterak erudovaný hovořit o především ženské nemoci (ač tímto typem rakoviny trpí i muži), ale rád upozorním na téma, kterému by bylo správné se věnovat. Xom`s pinion bude tedy na celý měsíc v růžovém kabátku.
Více informací se dozvíte například v Alianci českých organizací a žen s rakovinou prsu.
22 tipů pro rychlejší práci v Adobe Photoshop
Prakticky si nedovedu představit práci v Adobe Photoshop bez klávesových zkratek. Před nedávnem publikoval Jiří Tvrdek svých 10 tipů na zkvalitnění práce, já bych na něj rád navázal – představím mnou oblíbené, nejvíce používané, klávesové zkratky.
Rychlé přiblížení
Kombinací Ctrl + Alt a točením kolečka myši dokument přiblížíte/oddálíte.
Tato kombinace je snad mou nejpoužívanější.

100% velikost
Dvojklikem na ikonku lupy v nástrojích nastavíte přiblížení dokumentu na 100%.

Skrývání všech skupin vrstev
Po podržení Ctrl a kliku myší na šipky u skupin vrstev minimalizujete/maximalizujete rozbalení.

Skrývání vrstev tahem
Pokud chcete skrýt/zobrazit více vrstev najednou, tak nemusíte klikat na každou zvlášť. Stačí kliknout na první a tažením nahoru/dolů skrýt/zobrazit ostatní.

Zobrazení samotné vrstvy
Při podržení Altu a kliknutí na oko u vrstvy docílíte skrytí všech vrstev kromě té jedné vybrané.

Výběr vrstvy
Pomocí Ctrl a levého kliku myší vyberete vrstvu, která se v dokumentu nalézá pod kurzorem. Pokud je vrstva součástí skupiny, tak se vybere celá skupina. Jestliže nechcete vybrat
skupinu, ale vždy jen jednu konkrétní vrstvu, použijte Alt a pravý klik myši.

Sbalení více vrstev do skupiny
Nová skupina se vytvoří kliknutím na „obálku“ v panelu vrstev, tak se standardně vytvoří skupina, která se prázdná zařadí nad zrovna aktivní vrstvu. Automatické přiřazení více
vrstev do nové skupiny se provede označením vrstev a klikem na ikonu nové vrstvy se zmáčknutým Shiftem.

Zamknutí vrstvy
Lomítkem zamknete vrstvu.

Výběr vrstvy
Ctrl + kliknutí na miniaturu vrstvy v panelu vrstev vytvoříte výběr vrstvy.

Pohyb mezi vrstvami
Alt + hranaté závorky přepíná mezi vrstvami.

Přesuny mezi vrstvami
Ctrl + hranaté závorky přesouvá aktivní vrstvu mezi vrstvami nahoru/dolů.

Rastrování vrstvy včetně stylů
Mnohdy je potřeba rastrovat vrstvu včetně např. vnitřního stínu, to lze udělat vytvořením prázdné vrstvy a jejím sloučením s požadovanou vrstvou (Ctrl + E).

Rychlý výběr prolnutí vrstvy
Shift a +/- usnadní výběr typu prolnutí vrstvy s ostatními. Kombinace kláves Alt + Shift a počáteční písmeno typu prolnutí nastaví prolnutí zrychleně. (Normal = N, Screen = S,
Multiply = M, Color = C)

Přesný kurzor
Caps Lock přepne kursor výběru do přesného režimu s jedno pixelovým středem.

Jiný typ nástroje
Klávesové zkratky nástrojů znáte – např. G pro plechovku s barvou. Při podržení Shiftu a příslušné zkratky nástroje se dostanete na další typ nástroje – např. z plechovky s barvou
se přepnete do přechodu.

Zvětšení zmenšení nástroje
Hranatými závorkami zmenšíte/zvětšíte nástroj (typicky štětec.)

Krytí nástroje
Pokud máte vybraný nástroj (např. štětec), tak můžete modifikovat jeho krytí pouhým psaním číslic. Při použití Shiftu modifikujete klávesami hustotu.

Kopie všeho viditelného do nové vrstvy
Ctrl + Alt + Shift + E zkopíruje viditelné vrstvy a sloučené je vloží do nové vrstvy.

Změna barvy pozadí v okně dokumentu
Při vybraném nástroji plechovka můžete za pomoci Shiftu změnit pozadí pod dokumentem. Prostě na něj kliknete.

Vyplnění popředím/pozadím
Kombinace Ctrl/Alt + Delete/Backspace vyplní výběr/vrstvu barvou popředí/pozadí.

Přetažení výběru
Pokud při vytváření výběru podržíte tlačítko myši současně s mezerníkem, tak můžete s výběrem libovolně pohybovat.

Posouvání dokumentu do stran
Při přiblížení dokumentu můžete kolečkem myši hýbat nahoru/dolů, při podržení Ctrl odskrolujete do stran.

Všechny zde uvedené zkratky jsou funkční v základním nastavení Photoshopu, lze je ale také změnit v nastavení klávesových zkratek. Vzhledem k univerzálnosti prostředí používám tyto defaultní, a kvůli luxusu hranatých závorek pracuji s anglickou klávesnicí (vyhovuje mi na ní i umístění klávesy Z v blízkosti Ctrl.)