xom`s pinion - Tom Hnatovsky Blog
Když do naha, tak donaha
Původně jsem se vůbec nechtěl k 5. 4. (ke dni nahých stránek nestoudně ukazujících svou krásu až na hranaté závorky) připojovat. Vlastně bych se nejradši vůbec k tomuto dni nepřipojoval jakkoliv, nejradši bych ho zaspal. Každopádně se vyskytla dobrá záminka publikovat článek, tak hurá! Xom`s Pinion je dnes bez CSS, užijte si ho, tak jako si ho užívám já – celkem mu to sluší..
Ano tento článek má nulovou informační hodnotu, ale proto takovéto dny jsou, aby líní či přílíš zaměstnaní blogeři také jednou něco napsali..
Mimochodem, svlékáme se donaha nebo do naha? Pravidla pravopisu se vyjadřují k dvojici dohola a do hola, že lze použít oba výrazy. Mně přijde logičtější psát donaha dohromady, protože co přesně znamená slovo naho? Podobnou otázku mi v první třídě kladla maminka, když jsem se ptal, jak mám napsat doleva - je snad nějaké levo? To tak na okraj
Kingmax SuperStick 1GB - pohledem majitele
To nám to krásně letí, mám na mysli ten čas. Bylo jaro a je zima zas. Před měsícem jsem se rozhodl obnovit můj technický park pro přenášení dat, měl jsem vybraných mých pět statečných 1GB flashek. Prakticky jsem se rozhodoval pouze mezi Kingmax SuperStick a Corsair Voyager. Volba nakonec padla na SuperStick. Jedním z faktorů pro koupi byla má vrozená zvědavost a tendence zkoumat reakce okolí na mé výstřelky. Nyní tedy píšu zkušenosti s nejmenší flashkou na trhu, přesně jak jsem slíbil (díky Huggi, sám bych se nedokopal.)
Začněme vzhledem – ten je, jak se dá předpokládat, netradiční. Paměť je skutečně velice prťavá, dokonce menší než SD karta. Lidé skutečně reagují při prvním setkání trochu nejistě. Karta se pohodlně vejde do peněženky, které ani trochu nepřidává na baculatosti. Materiál, ze kterého je zařízení vyrobeno, je pevný plast, který není vůbec pružný – karta klade velký odpor při pokusu o ohnutí, určitě by nebyl problém, kdybych zabral, ji zlomit. Každopádně materiál vydrží náraz pokud např. přesunete rychlým pohybem notebook kolem něčeho tvrdého a vyčnívající flashka vám spíše vylomí konektor z počítače, než by se sama zlomila.
Flash disk je primárně určen k čemu? No, přenášení dat! Udělal jsem pár měření, která teď představím. Na úvod bych chtěl podotknout, že mě Kingmax krapet zklamal právě svou rychlostí. Očekával jsem, že se dostanu na nahrávací hodnoty kolem 7MB/s, to se ale nekoná.

První test jsem provedl s 605 MB video souborem, který se na flashku nahrával téměř 3 minuty, z čehož vyplývá přenosová rychlost 3.74 MB/s – není to úplně nejhorší hodnota, ale očekával jsem lepší. Při kopírování videa do počítače byl přenos podstatně svižnější a data byla prakticky za půl minuty stažena – přenosová rychlost byla 16.35 MB/s.
Druhý test představovalo kopírování MP3 souborů. Nejprve 28 kousků (168 MB) směrem na Kingmax, celá operace trvala minutu a čtvrt – průměrná rychlost klesla oproti velkému souboru na 2.27 MB/s (tento údaj již považuji za podprůměrný.) Přenosná paměť se pokusila rehabilitovat 7 sekundovým časem při stahování MP3 zpět – což je po přepočtu přenosová rychlost 24 MB/s! Poté jsem na disk kopíroval dalších 168 MB MP3 souborů (nahrávání si drželo konstantně kolem 2.5 MB/s), abych je mohl opět stáhnout. Kopírování 56 souborů (336 MB) trvalo cca 20s – rychlost 16 MB/s. Při stahování 84 MP3 souborů (504 MB) byla rychlost 13.6 MB/s.
Tabulka výsledků:
Velikost (MB) | počet souborů | zápis (m:s) | zápis (MB/s) | čtení (m:s) | čtení (MB/s) |
---|---|---|---|---|---|
605 | 1 | 2:41:9 | 3.73 | 0:30:7 | 16.35 |
168 | 28 | 1:14:2 | 2.27 | 0:07:0 | 24 |
336 | 56 | ---- | ---- | 0:21:2 | 16 |
504 | 84 | ---- | ---- | 0:37:1 | 13.62 |
Co lze vlastně z výsledků vyčíst? Kingmax SuperStick je nepochybně flash disk s výbornou přenosovou rychlostí při čtení, ale spíše průměrným zařízením při zápise. Pokud byste nejvíce dbali na rychlost karty, tak bych vám spíše doporučil „nezničitelný“ Corsair Vayager, ale pokud se vám líbí koncepce flashky do peněženky – jako mně, tak jděte do Kingmaxu, který je výborným stylovým výrobkem.
Vybírám přenosný flash disk
Včerejší zážitek s dýmajícím televizorem v obýváku mě opět utvrdil v tom, že nic nevydrží věčně, zvláště v dnešní době, kdy jsou výrobky snad naschvál programovány na to, aby se týden po konci záruky pokazily. Před pár týdny se mi krapet rozložil flash disk. Říkal jsem si, že to zas tolik nevadí, ale postupem času člověk zjistí, že mu ten tištěný spoj různě zadrhává v kapse, tak jsem se rozhodl si pořídit novou hračku.
Když jsem před několika lety kupoval svůj první flash disk, tak na trhu byl výběr modelů s 64, 128, 256 a luxusní 512 MB kapacitou. S kamarádem Pájou jsem dospěl k závěru, že ideální velikostí bude 128 MB, to je tak akorát na to, aby člověk na kartě udržel pořádek, aby nosil pouze důležité věci. Proto jsem si za cenu asi 700 Kč zakoupil disk v kovovém pouzdře s kapacitou 128 MB, Pája potom překvapil koupí modelu s 256 MB (což jsem chvilkově považoval za zradu. ;o)) Každopádně jsem z mého hliníkového Maxtonu měl radost, vypadal reprezentativně, hodilo se jej při jednání vytáhnou ze saka místo něčeho gumového, barevného.
Po letech užívání a naprosté spokojenosti se mi flashka rozpadla, sice měla hliníkový obal, ale konce byly zaslepeny plasty, které se jednoho krásného dne, tuším, že byl ten den krásným, rozsypaly na několik kousíčků. Dodnes jsem setrval v užívání nechráněného tišťáku, ale s tím hodlám skoncovat. Ukážu vám mé kandidáty ke koupi nového flash disku.
Jaké bylo mé překvapení, že jsou na trhu velice levné modely s velkými kapacitami. Lze již zakoupit i disky s 8 GB kapacitou! Po krátkém přemýšlení jsem se rozhodl investovat méně peněz za 1 GB disk, poměr cena/kapacita mají asi nejlepší. Většina disků je vybavena softwarem pro šifrování dat na skrytém oddílu, který ideálně vidím na velikost 128 MB (jako stará flashka), kde budu uchovávat důležité dokumenty. Na zbytku paměti se bude válet nepotřebný bordel, který budu moci, bez promýšlení mazat (fotky ze Silvestra či různá vtipná videa ze studentského života.)
Představuji mých 5 kandidátů:
Prestigio Flash Disc Leather 1GB – cena 540,-
Tato flashka mě zaujala hlavně svým zpracováním v podobu koženého přívěšku, který se dá na „cvoček“ zavřít. U tohoto modelu si říkám, že by jeho koupě byla dosti manýristická, ani si nejsem jist zpracováním.
Tento produkt si koupím na 10%
Geil Pen Drive Titanium 1GB – cena 750,-
Dle papírových předpokladů má tento disk jednu z nejlepších rychlostí zápisu na trhu, až 20MB/s, přitom je standard kolem 5MB/s. Reálná rychlost tohoto modelu se dle reakcí na internetových fórech skutečně blíží 20MB/s, přičemž čtení dosahuje rychlosti 31MB/s! Jeho obal je vyroben z hliníku. Flashka nemá víčko, USB konektor je zajíždějící do kovového obalu, vnitřek vypadá na plast, proto bych se obával po delším používání podobného překvapení jako jsem zažil s mým současným diskem.
Tento produkt si koupím na 25%
SONY Micro Vault FlashDrive 1GB – cena 480,-
Tento model má střídmý design a příjemně malou velikost. Vcelku reprezentativní kousek, včetně všeobecné značkovosti (i lidé neznalí techniky vědí, že je Sony značka.) Plusem této flashy je její rychlost, papírově se výrobce chlubí 20MB/s při čtení i zápisu. V realitě jde o hodnoty kolem 13MB/s a 8MB/s, což jsou dobré výsledky. Drobným mínusem může být víčko, které se lehce ztratí.
Tento produkt si koupím na 25%
CORSAIR Flash Voyager 1GB – cena 400,-
Typický představitel gumové flashky, ale ze své konstrukce náležitě těží! Dle testů časopisu Computer vydrží tento výrobek takřka vše, přejíždění plně naloženým vozem, zamražování do ledu, vaření v hrnci se vroucí vodou a také rychlé přenášení dat. Přenášet data umí tato věcička také na velice slušné úrovni – 19MB/s čtení, 13MB/s zápis. Musím přiznat, že jde o jednoho z mých horkých favoritů ke koupi.
Tento produkt si koupím na 35%
Kingmax Super Stick 1GB – cena 380,-
Již dávno bych byl nejspíš rozhodnut pro koupi Voyageru, kdyby neexistovalo toto – Super Stick. Na první pohled člověka nenapadne, že jde o flash disk – velikost by spíše odpovídala Secure Digital (SD) paměťové kartě. Nikde na flashce od Kingmaxu nenajdete USB konektor, jenom plošku s kontakty, kterou se zasune prakticky půlka zařízení do počítače. Při prvním pohledu si můžete říct, že bude zařízení náchylné k poškození – dle uživatelských recenzí nejde flashka ani ohnou, je prý velice pevná. Ideální místo pro tuto věcičku vidím mé v peněžence, kterou mám neustále při sobě a Super Stick v ní nezabere téměř žádné místo. Jednou z důležitých vlastností je i to, že tento prcek oplývá solidní přenosovou rychlostí, podobné hodnoty jako Sony.
Tento produkt si koupím na 35%
Tak který?
Pokud by mým hlavní kritériem byla přenosová rychlost, tak bych neváhal a šel bych do Geil Pen Drive, která je v rychlosti naprosto na vrcholu současné nabídky, i když velice dobrých hodnot dosahuje i Corsair Flash Voyager, který je o polovinu levnější. Z vlastní zkušenosti vím, že mě nenervuje rychlost zápisu přes 7MB/s, což splňují všechny představené výměnné paměti, proto se nejspíš přikloním k technické zajímavosti celého přehledu – ke Kingmaxu Super Stick, který mě láká svou skladností, jde skutečně o flashku, kterou můžete mít neustále s sebou, třeba i na plovárně na krku, protože je vodotěsná.. ;o)
Pokud máte nějaké vlastní zkušenosti, tip na jiný model, nestyďte se napište do komentářů!