xom`s pinion - Tom Hnatovsky Blog

Kytarová ladička v mobilu

4. října 2006 Hudba 3 komentáře

Mobilní ladička Ivo Lukačovič se neustále zamýšlí nad budoucností kapesních elektronických zařízení a postupně dochází k závěru, že je pravděpodobné, že jednou budeme nosit v kapse jedno malé zařízení, které nám pomůže se všemi nástrahami dne.. A souhlasím, že k pozici tohoto malého všeuměla má nejblíže mobil.

Vsuvka: To mě teď napadlo, co kdyby stylus mobilního telefonu obsahoval propisku? Ještě chce, aby se staly standardem dotykové displeje..

A já souhlasím, že se dá mobil použít ke všemu možnému a já si z něj udělal i ladičku kytary. A vy můžete také – mám pro vás tři různé varianty! Zaleží na tom, co váš mobil dokáže..

Umím přehrávat MP3

Není nic snazšího než si stáhnout MP3 soubor s nahrávkou brnkání na E struně, podle které se dají doladit ostatní – například metodou pátého pražce. Samozřejmě, že by šlo použít i MIDI melodie, ale já preferuji reálný zvuk kytary.

Umím spustit JAVA aplikaci

Michael Kohn napsal malou aplikaci Guitar Tuner, která přehrává na zmáčknutí klávesy syntetické tóny. Plusem je, že lze ladit ve třech tóninách a slyšíte každý tón.

Mám chytrý telefon s operačním systémem

Pokud vlastníte mobilní telefon, který běží na platformě Symbian nebo Windows, tak si můžete pořídit aplikaci podobající se klasické ladičce jako vejce vejci. Operační systém se totiž umí připojit k mikrofonu vašeho telefonu a ten snímá zvuk vašeho nástroje, tudíž krásně vidíte, jak moc nemáte naladěno.

Já používám první metodu, mám v telefonu nahrán zvuk struny E a podle toho se poté řídím. Tak ať vám to zvučí, třeba takto..

Splácím dluh aneb Norsko 2006

2. října 2006 Jen tak pro sebe nekomentováno

Norsko2006: Psaní deníku v Lillehammeru Strašně dlouhý čas jsem neměl čas na naplnění webu Norsko 2006 čas, ale nakonec jsem se přemohl a obětoval jsem několik posledních zářijových dní a s vypětím všech sil napsal deník a nahrál fotografie. Tímto ale moje práce nekončí, ještě bych rád doplnil mapky (možná budou i interaktivní – uvidí se) a závěrečné shrnutí s nejdůležitějšími tipy.

Také jsem rád, že se mi podařilo vypátrat jméno řidiče mého nejlepšího stopu – o zajímavém Carlu Dietrichsonovi se můžete dočíst v 16. dni, jsem mu zavázán. Ve fotogalerii 23. dne jsou zase fotky prdítka, kterým jsem letěl domů, doufám, že někomu budou mé zkušenosti užitečné, to nejdůležitější jsem se snažil označit v textu červeným slovem TIP a obecná moudra orámoval.

Tímto uzavírám svůj cestovatelský rok 2006, do Tater to již asi nestíhám.

Kdyby nás byla jenom stovka

27. září 2006 Zaujalo mne nekomentováno

The Miniature Earth Projekt The Miniature Earth dospěl od roku 2001 do své třetí verze, obnovil statistiky, vydal film ve třech jazycích (anglicky, portugalsky, španělsky) a zaujal. Ve zkratce jde o zjednodušení světa do skupinky 100 lidí, což je v procentuálním vyjádření právě jeden celek a lidé si na zlomcích stovky dokáží světové (i jiné) problémy lépe představit..

Z jedné stovky by tu bylo 61 Asijců, 12 Evropanů, 8 Severoameričanů, 5 Jihoameričanů, 13 Afričanů a 1 Australan/z Oceánie.

Muži a ženy po padesáti jedincích.

47 lidí žije ve městech, 9 je hendikepovaných.

33 je křesťanů, 18 muslimů, 14 hinduistů, 16 nevěřících, 6 buddhistů, 13 jiného vyznání.

43 lidí této skupiny žije bez základních hygienických podmínek, 18 bez upravené pitné vody.

6 lidí vlastní 59% bohatství celé komunity.

13 členů je hladovějících či podvyživených.

14 jedinců neumí číst, pouze 7 jich je středoškolsky vzdělaných, pouze 12 vlastní počítač a 3 mají připojení k internetu.

1 dospělý ve věku 15-49 je HIV pozitivní.

Komunita utratí 1.12 bilionu dolarů na zbrojení a pouze 100 miliard dolarů na rozvoj zdravotnictví.

Jak jsme na tom?

Pokud máš své potraviny v ledničce, šaty v šatníku, spíš v posteli a máš střechu nad hlavou, tak jsi bohatší než 75 jedinců z komunity.

Pokud vlastníš bankovní účet, tak jsi jedním z 30 nejbohatších.

53 lidí bojuje o vlastní život s maximálně 2 dolary na den, 18 bojuje o život s maximálně 1 dolarem na den.

Co z toho všeho plyne? Třeba zamyšlení nad tím, že se vlastně nemáme až tak špatně, ač si stále stěžujeme a stěžovat budeme ještě víc. Známé rčení: „S jídlem roste chuť,“ to vysvětluje dostatečně.

Važte si svého Česka, Evropy..

© 2004-2012 Tom Hnatovsky - Všechna práva vyhrazena