xom`s pinion - Tom Hnatovsky Blog

Lidi, jděte volit

29. května 2006 Jen tak pro sebe 1 komentář

Volby2006 Za necelý týden máme volby..

Jsem z nich smutný. Čím jsem starší, tím mám větší pocit, že není komu vhodit hlas. Ono nejde o koncepce, mně, ač jsem stále student čerpající mnoho výhod, vyhovuje program ODS, který by se dal shrnout jednoduše, kdo chce pracovat, ať pracuje a má z toho blahobyt, kdo skutečně pracovat nemůže, ať jsou s ním pracovití solidární, kdo se práci vyhýbá, ať neparazituje. Takže v čem je problém? V lidech. Ani jednomu zástupci majoritních stran, které mají možnost se dostat do Poslanecké sněmovny nevěřím. Všichni se akorát přetvařují.

Fakticky jsou volitelné pouze dvě strany – ODS a ČSSD se svým stínovým křídlem KSČM. Pokud budete volit ty ostatní, menší, strany, je to jako byste nevolili, vzdávali se svého hlasu. Protože jak KDU, tak Zelení, půjdou s každým..

Původně jsem chtěl akorát vyvěsit pár zajímavých odkazů, nakonec jsem se i rozepsal, tak ty odkazy jsou níže a hlavně – jděte volit!

Volební trh
O čem jsou volby?
Volební fakta
Příručka Radka Hulána
Noname píše..
Co nám, který program přinese a kdo koho volí..

PostgreSQL, funkce round() a 666

17. května 2006 Web design 2 komentáře

PostgreSQL To mě zase jednou sloník PgSQL pěkně převezl.. Program automatizace přiřazování plateb k fakturám pracoval bezproblémově, než došlo na fakturu s částkou 666 bez DPH, což je s 19% daní 792,54. Funkce vyvolaná triggerem na insert platbu nespárovala.. Kde je chyba?

Ceny s DPH zaokrouhluji klasickým způsobem, tedy na celá čísla k nejbližší hodnotě (72,5 je 73 apod.) a právě při zaokrouhlení došlo k problému.

round(SUM(price*(tax+100)/100)) INTO not_paid
První ukázka

Jakou myslíte, že bude mít proměnná not_paid hodnotu, pokud je price=666 a tax=19? 792, ale proč? Pokud rozšíříme zaokrouhlení na dvě desetinná místa, tak dostaneme odpovědi 792,00, takže musí docházet k zaokrouhlení již někde dříve.. Myslel jsem, že při tom dělení stem, ale nakonec se ukázalo, že při tom násobení (samozřejmě, že ne, že to zapříčiňuje dělení), proto stačí doplnit definici numeric(v,s), přičemž v definuje počet číslic v čísle a s přesnost desetinných míst. Doplněno: Nebo, jak psal Andrew v komentářích, nepřetypovávat a jedno z čísel, např. 100 napsat desetinně a výsledek bude s desetinnou čárkou.

round(SUM(price*(tax+100)::numeric(10,2)/100)) INTO not_paid
Druhá ukázka

Pro mé účely jsem použil výše zmíněnou syntaxi a vše již běhá v pořádku a aspoň vím, že si někdy dokáže Postgre leccos domyslet a převést, bohužel v tomto případě na integer..

Aktualizováno:
Ani si nikdo nevšiml, že nadpis článku proklamoval funkci rand, přitom byl text o round, adresu spotu nechávám starou, je již indexována a nahodilí hledači by se nemuseli k tématu dostat.. ;o)

Jak píši Internet

20. března 2006 Zaujalo mne 3 komentáře

GramatikaStarší verze Wordu mi nedovolily napsat slovo internet s malým i, čímž mě naučily používat Internet s velkým.. Po letech kontrola pravopisu MS Wordu povoluje užití internetu s malým, kde je pravda? Pravda je taková, že lze použít obou variant, ale mají trochu odlišný význam. Pravidla českého prvopisu jasně říkají, že internet je chápán jako soubor propojených počítačových sítí, přičemž Internet je Celosvětová informační a komunikační síť. Pomůckou budiž doporučení z pravidel: Náboženské pojmy píšeme důsledně s velkým písmenem. ;o) (Pro někoho to již náboženstvím být může..) Více informací je k nalezení v sérii článků Dalibora Behúna Hříchy pro šíleného korektora na Intervalu (o psaní slova internet bohužel mlčí..)

A když už jsem u té gramatiky, tak jsem do komentářů vložil podmínku, aby předložky byly na stejném řádku s následným slovem, jak nám pravidla pravopisu káží.. Uvidíme, jak moc to bude narušovat vzhled (mezery mezi slovy se rozšíří – zarovnávám do bloku..)

© 2004-2012 Tom Hnatovsky - Všechna práva vyhrazena