xom`s pinion - Tom Hnatovsky Blog

Nový xom-tom the photoblog

21. února 2006 Web designFotografování 11 komentářů

New xom`s photoblog Již před Vánocemi jsem začal přemýšlet o nové podobě mého fotoblogu, přestal mě bavit složitý a temný design, chtěl jsem něco lehčího, jemnějšího s méně grafickými prvky. A tak po dlouhé době – čtvrt roce (i když práce probíhala pouze v chvílích volna, kterého příliš nebylo – nejčastější pracovní doba byla tak kolem sobotní 2. ráno) vypouštím své nové dítko na vlny Internetu – xom-tom the photoblog. Tento článek bych chtěl věnovat utříbení mých požadavků na technické ztvárnění fotoblogíku..

Velikost obrázku, okna

Zapátral jsem ve statistikách, porozhlédl se u kvalitní konkurence a rozhodl se pro velký formát fotek, delší strana dílka bude mít vždy +- 850 pixelů, z čehož plyne, že neudělám příliš radosti majitelům monitorů s rozlišením 800x600, kteří ale postupně mizejí a jejich návštěvy bych považoval za minimální.. (ostatně i stará verze měla takto velké obrázky) Trochu jsem se také zamyslel nad cílovou skupinou, kterou budou převážně tvořit kolegové fotobloggeři, kteří mají drahé fotoaparáty, velké monitory a v oblibě velké fotky.. Velikost fotografií jsem se snažil stlačit na maximálně 120kB, což považuji za přijatelné, s ohledem na ostatní grafiku, která na stránce vlastně téměř není..

JavaScript? Jo, šup tam s ním..

Dlouhou dobu jsem patřil k lidem, kteří zásadně odmítali JavaScript na svých stránkách, ale za poslední rok jsem svůj postoj přehodnotil a nový fotoblog je JavaScriptu doslova plný, ale jedním dechem dodávám, že ne (alespoň jsem se snažil) přeplněný.. Možná by někdo mohl namítat, že existují lidé, kteří browsdají s vypnutým skriptováním, že budou ochuzeni o funkce, bez kterých se nedá s webem pracovat.. S novým xom-tom the photoblog se dá pracovat i s vypnutým JavaScriptem, uživatel je akorát ochuzen o exif informace. On i JavaScript souvisí s cílovou skupinou.. Ano, web je hůře přístupný, ale ruku na srdce, jaký má smysl optimalizovat fotoblog pro slepce, či pro lidi bez puštěného skriptování (většina zahraničních fotoblogů má komentáře přístupné v pop up okně otevíraném JavaScriptem) nebo vypnutých obrázků, stylopisů.. Fotoblog jsem pojal jako časopis, kterým listujete a i zde platí, že ne každý se dokáže orientovat ve všech časopisech – některé jsou více osobité..

A cože to vlastně tím JavaScriptem děláme? Třeba s ním zobrazujeme fotografii, když se načte, prolíná ji na stránku.. Po najetí myší na obrázek objeví skript ve spodní části průhledné okno (průhlednost dělá problémy s počítáním FireFoxu pod Linuxem), které je plné dodatkových informací o snímku (exif data + místo pořízení..) – tyto informace jsem chtěl skrýt, ale aby byly rychle k dispozici, protože ne každého zajímají.. Chtěl jsem ještě přidat podporu klávesových událostí na šipky, doleva by se šlo na starší a doprava na novější fotku, ale nakonec jsem od toho upustil hlavně kvůli kolizím se scrollováním stránky v menším okně.. Nyní se prochází přes klasické acceskeys – n je starší fotka, m novější.

Prvky stránky a jazyk

Na základní stránce je pouze fotka a komentáře, ty jsem chtěl nejprve, po vzoru jiných, schovat do externího okna, ale nakonec jsem je nechal přímo pod fotkou, ať je přehled.. Byly zredukovány také podpůrné stránky – zbyl akorát archív všech fotek a about stránka, na kterou se přesunuli i odkazy.. Předchozí verze byla dvojjazyčná – šlo přepínat mezi češtinou a angličtinou.. Nyní je jazyk pouze jeden a tím je angličtina – fotobloggeři vesměs anglicky umí a navigační prvky jsou dnes každému jasné, česky je zachováno pouze pojmenování (umístěné do závorky za anglický výraz) a část infa o autorovi..

Nu a to je tak vše.. Jsem si vědom, že jsem na novém xom-tom fotu použil několik kontroverzních prvků a i graficky se nejedná o úplně bezkonfliktní záležitost, proto se prosím vyjádřete, pokud s něčím nesouhlasíte..

Další generace dotykových obrazevek

12. února 2006 Technika 5 komentářů

© Jeff Han Začátkem víkendu mi Andrew poslal odkaz na jednu úžasnou technickou vymoženost, na Multi-touch Screen. Než jsem se rozhoupal a sesbíral informace již o tom napsal i whitwa, ale já se budu snažit jít více do hloubky, odhalit jakousi soukromou vizi, proč podobné zařízení ještě nepoužíváme a kdy, a zda vůbec, budeme..

Optický jev na němž dotyková obrazovka pracuje má zkratku FTIR a je zkoumán týmem kolem Jeffersona Hana z New Yorkské univerzity. Na krátké video ukázce (17 MB) je použita speciální průhledná tabule, která snímá pohyb rukou, kombinovaná s projektorem, který svítí zezadu. Pan Han nepracuje pouze na tomto projektu, za zmínku jistě stojí i jeho LED touch display, který má několik diod, které snímají pohyb nad sebou a lokalizují pozici hýbajícího se objektu..

Již dnes se můžete setkat s mnoha zařízeními, které reagují na dotek – PDA, mobilní telefony, notebooky, ale všechny mají jednu společnou vlastnost, snaží se simulovat myš – její kursor, což znamená, že počítač můžete ovládat pouze jedním bodem.. Ale MTS pracuje s mnoha body, každý dotek je spojen s jiným aktivním bodem, proto můžete jezdit po obrazovce oběma rukama, využívat všech deseti prstů.

Technologie

Jak je to možné? Z přiloženého nákresu je patrné, že deska, na níž saháme, je dutá. Dutý prostor je vyplněn světlem o vysoké frekvenci, kterou vysílají diody umístěné kolmo na dotekovou desku. Již v úvodu jsem psal, že zařízení je postaveno na základě frustrated total internal reflection (nejlépe bych to přeložil jako: znemožnění celkového vnitřního odrazu).

Pokus s parafínem

Bádal jsem na Internetu o co vůbec jde a snažil se přijít na kloub zmíněnému jevu, nejlépe je to pochopitelné na příkladu, kde se vysílá vlnění na parafínový klín. Pokud je klín otočený kosou stranou k vysílači, je podstatná část vln odražena mimo koncový snímač. Pokud ke klínu přiložíme klín druhý (vytvoří nám téměř krychli) a necháme mezi nimi trochu místa, vlnění projde a neodrazí se, i když naráží prakticky ve stejném místě o stejné intenzitě.. Alespoň takto jsem to pochopil já.

Průřez MTS

A teď to pojďme aplikovat na touch screen: Dioda vysílá světlo, které se nerušeně odráží v dutině zařízení. Pokud se na povrch hraniční akrylové desky přiloží prst (stačí se k ní přiblížit na určitou vzdálenost), světlo se neodrazí a jde ven, jenže tam se odráží od ruky zpět dovnitř – kolmo, prochází prostorem a dopadá na citlivou rozptylující vrstvu, která se rozvlní a ozvučnice zachytí dle intenzity vlnění místo doteku..

MTS

Využití

Neznám šířku duté vrstvy, ale obávám se, že nebude až tolik zanedbatelná, při využití FTIR jde i o přesné úhly odrazu. Netuším, jaký vliv by mělo toto médium na kvalitu obrazu, který je až za aktivní plochou – zajisté se něco podobného bude spíše kombinovat s LCD obrazovkami než s projektory, nicméně nebude úplně nejlevnější, aby dodatečná senzitivní vrstva měla nerušivý vliv na kvalitu obrazu. Jako první lidská činnost, kde by se něco podobného dalo využít mě napadlo řízení letového provozu a počítače na operačních sálech a nebo třeba v architektonických kancelářích při práci s CAD programy. Dlouhou dobu jsem také přemýšlel nad domácím využitím – práce s fotkami v ukázce byla opravdu lákavá, ale jak to skloubit s dobrou ergonomií? Má mít člověk natažené ruce a šmátrat někam na monitor? Nebo snad má člověk namáhat krk a hledět na stolní desku – na své ruce? Vymizí klávesnice? Těžko, to by musel mít displej určité zvrásnění, po kterém by se dalo poslepu pohybovat, protože psaní na plochém povrchu a vizuální kontrola zmáčknutí (a ne výsledku) je zdlouhavá a namáhavá.. Proto vidím využití v domácnosti ne až tolik dobře.. Rozhodně bych podobnou záležitost využil na tablet PC, které by mohlo mít menší rozměry (i pod formát A4), a které by mohlo na cestách nahradit notebooky.

Současnost

V současnosti se nejčastěji setkáváme se single-touch screeny (výše vypsané), ale na trhu je i pár multi-touchů – například mixážní pult Lemur, který se dá pořídit za nějakých 66.000 Kč. Dalším zařízením používající ideu obou rukou je TactaPad od kalifornské společnosti Tactile – jde vlastně o klasický touchpad, ale tento snímá více bodů, koupit by se měl dát kolem 25.000 Kč.. Osobně se mi idea velkého touchpadu zdá o něco ergonomiečtější a i v neposlední řadě levnější než implementace senzorů do obrazovky..

Uvidíme v dalších letech, jestli se někomu podaří výroba a prodej těchto zařízení – na diskusních fórech se v této souvislosti mluví o jistých patentech společnosti Apple..

Logická hra z Multi-touch Screen

Víte někdo o hře z ukázky?!

V ukázce MTS byla ke konci hrána jakási logická hra, která mě zaujala – máte několik uzlů, které jsou vzájemně propojeny vlákny a vy máte uzly poskládat tak, aby se žádná vlákna nekřížila. Jednoduchý princip, který vypadá velice zábavně. Pokud někdo tuto hru znáte, zmiňte se o ní, rád bych ji vyzkoušel.. :o)

Nové mapy.cz

2. února 2006 Web designZaujalo mne 4 komentáře

Mapy.cz Ivo Lukačovič a jeho vývojový tým Seznamu se vytáhli. Na Ivově ILblogu byla poslední den ledna zveřejněna adresa na beta verzi předělaného portálu mapy.cz – beta běží na beta.mapy.cz. Pokrok oproti staré verzi je obrovský. Základ nových map je použití AJAXu, zaklínadla dnešních dní (i když je již toto zaklínadlo letité), což zjednodušeně umožňuje plynulé prohlížení povrchu zemského bez znovu načítání stránky.. Posunutí mapy myší (drag`n`drop) nebo klávesnicí (směrové šipky) vyvolá javascriptovou funkci, která vykoná dotaz na server a ten vrátí potřebná data, které javascript „přidá“ na stránku.. (Nebudu zde rozepisovat více, pokud vás tato technologie zajímá, tak vás na pojednání o základech odkazuji k Medhimu)

Pokrok oproti starým mapám je v užití leteckých snímků, které zobrazují kvalitně celou Českou republiku.. Konkurence v podobě mapy.atlas.cz používala leteckých obrázků již dříve, ale pouze v Praze a Brně. S kamarádkou jsme objevovali na nových mapách vesničky kolem Českého Dubu a zjistili, že se s kvalitou skenů nešetřilo a je tam opravdu všechno, i když to nenese bůhví jakou informační hodnotu. Mapy.cz nejsou pouze mapou ČR ale i celé Evropy, což velice oceňuji, hlavně kvůli jistým nedostatkům Google Maps v tomto regionu (mají zpracovánu pouze Velkou Británii).. To Seznam zapracoval na hlavních tazích a větších městech opravdu po celé Evropě – děkuji..

Plánovat trasu šlo už pomocí starých map, ale ty nové to dohnaly ještě dál. Vedle okna s mapou se zobrazí seznam hlavních odboček a orientačních bodů a jak nad nimi přejíždíte myší, tak se u nich na mapě ukazuje šipečka.. Je to taková blbost, ale potěší. Co mi na plánovači krapet chybí, je možnost cesty do zahraničí.. Když již jsou zpracovány hlavní tahy v evropských státech, tak by bylo luxusní po nich i hledat místa, ale na druhou stranu si uvědomuji, že již teď je těch míst v databázi mnoho a přidáním plánování do zahraničí by se rozrostla ještě více.

Vyhledání nejbližšího bankomatu, lékárny či ubytovny fungují jak mají, nemám připomínek.. Dobrá je funkce „poslat mapu emailem“, pokud někomu chcete poslat informaci, kam za vámi má přijít na schůzku. Je tu i možnost získání přesné adresy na právě zobrazenou část mapy, škoda pouze toho, že souřadnice v odkazu nesedí se souřadnicemi GPS.. nebylo by až tak složité vytvořit funkci k převodu.. V diskusi k mapám se objevil i dotaz na zobrazování vrstevnic jako na supermapy.centrum.cz, což by se mi také zamlouvalo..

Celkem je znát, že se Seznam nechal inspirovat Googlem a nové mapy vypadají velice – velice schopně. Snad by jen ještě chtělo implementovat hybridní zobrazení (jako je na Google Maps), kdy je vidět satelitně/letecky snímaná krajina a přes ní jsou textové popisky měst atd.. Jsem zvědav jestli se na finální verzi ukáží nějaké mé výtky jako prázdné, byl bych moc rád..

© 2004-2012 Tom Hnatovsky - Všechna práva vyhrazena