xom`s pinion - Tom Hnatovsky Blog

HDR lightning

8. srpna 2005 Technika nekomentováno

V časopise o počítačových hrách jsem zahlédl krátkou zprávu o použití HDR lightning v nových hrách. Co to vůbec je? Zkratka HDR znamená High-Dynamic Range, název tedy lze přeložit do češtiny jako osvětlení s velkým dynamickým rozsahem. Nyní přejdu k tomu k čemu to vůbec je.. Laicky řečeno, modely ve hrách budou vypadat mnohem více přirozeněji než kdykoliv předtím!

©DaikenTana http://pogon.deviantart.com/

Kouzlo HDR je v rozsahu barev, klasické bitmapové formáty (BMP, JPEG..) pracují s rozsahem 8b na jednu barvu, což znamená hodnoty 0-255 a až následné osvětlení a dodatečné definování odraznosti. HDR definuje množství světla na daném pixelu – tedy již v HDR textuře je pamatováno jak se bude předmět opticky chovat. Barevná informace je uložena prakticky neomezeně – používá se čísel s plovoucí desetinnou čárkou.. např.: 1,1124545 nebo 4545544,45456.. Tvorba HDR obrázků se většinou provádí složením několika různě exponovaných snímků. Síla této technologie, která je mezi 3D modeláři používána již nějakou dobu, je v dokonalejším zobrazení odrazů předmětů.. Na Internetu je mnoho statických obrázků, které kombinují fotografii s 3D modely a u některých není skoro znát přechod. Jsem zvědav až uvidím podobné modely rozhýbané a interaktivní. S tím souvisí má otázka, kam až realističnost ve hrách zajde? Nestanou se opravdu v budoucnu akční hry s téměř dokonalou realističností zakázaným zbožím? Vždyť jaký potom bude rozdíl postřílet bandu nepřátel v super realistickém světě nebo sledovat válečné dění opravdu live nebo jít ven a skutečně někomu ublížit..

©DaikenTana http://pogon.deviantart.com/

Oba obrázky jsou od autora, který si říká Pogon nebo DaikenTana.. Brrr, jak je to dobré..

xom`s pinion fotoblog

6. července 2005 Web designFotografování nekomentováno

Po dlouhém vnitřním boji jsem si zaregistroval doménu xom-tom.com. Proč po dlouhém boji? Protože jsem strašně dlouhou dobu spekuloval nad různými jinými.. xom.com a xomax.com (info, org..) jsou regnutý, do .cz jsem nechtěl zatím investovat.. Takže zbyly alternativy pouze xomax.name, xom.name (To už by snad i bylo lepší xom-the.name :o))

xom`s pinion fotoblog

Každopádně mi dost pomohl Andrew, děkuju, kterého jsem bombardoval přes ICQ mými střeštěnými nápady.. xom-tom.com zvítězilo díky jisté zvukomalebnosti - skoro to je absolutní rým ;o)

Na novou adresu se ale nestěhuje celý xomax. Bude tam pouze fotoblog a v budoucnu cestopisy.. Fotoblog je dvoujazyčný, umožňuje fotografie komentovat a známkovat, každá nová bude prezentována i tu a kliknutím na ní skočíte na xom-tom.com..

EyeDropper - chytré kapátko

28. června 2005 Web designTechnika nekomentováno

Pro člověka pracujícího s internetovou grafikou je EyeDropper geniální pomocník. Sám jej využívám řadu let. Jistě jste se již dostali do situace, kdy bylo potřeba zjistit hexadecimální vyjádření barvy z obrázku nebo z čehokoliv jiného, co zobrazuje monitor počítače. EyeDropper vám to zjistí!

EyeDropper 4.0

Začneme nejprve tím, že si EyeDropper stáhneme. K nalezení je na adrese http://eyedropper.inetia.com/. V době psaní tohoto článku byla nejnovější verze 4.0 beta, která je ale méně stabilní, občas se z ní trochu zacyklí chybové hlášky a je nutno ji shodit ve správci úloh, proto radši doporučuji starší verzi 3.01. Pokud máte starší Windows, stáhněte si radši speciální MFC verzi.. Program je freewarový a poměrně malý, verze 3.01 má pouhých 27kB, přitom 4.0 vyrostla desetkrát - na 290kB. 4.0 přináší hlavně nový, modernější vzhled.

EyeDropper 3.01

EyeDropper není potřeba instalovat, pouze si ho nahrajete na disk a spustíte (popis vytváření zástpce na ploše či ve startu popisovat nebudu, předpokládám, že to zvládnete, pokud ne, ozvěte se a já článek doplním..) Po prvním spuštění programu verze 4.0 se také v jeho adresáři vytvoří ini soubor s konfigurací. Základní projev programu po spuštění je obdélník, který pronásleduju kurzor. Uvnitř obdélníku je okno zoomu a informace o barvě na monitoru. Nejmocnější je na tomto programu jeho ovlání pomocí klávesových zkratek. Standardně je nastaveno F12 na skrytí/zobrazení okýnka a Ctrl+C na kopírování hodnot. V nastavení programu si můžete pohodlně nastavit, který formát zápisu barvy chcete kopírovat do schránky. Klávesou lze také zmrazi aktuální výběr nebo program vypnout.. Nastavení také dovoluje pouštět EyeDropper po spuštění Windows. Pokud je program spuštěň, tak je v oznamovací oblasti vedle hodin ikona kapátka, přes které se dostanete k nastavení programu.

Nastavení EyeDropperu 3.01

Dodatek: Nějakou dobu jsem také používal konkurenční program ColGet, který je takový, alespoň pro mě, kostrbatě designovaný.. Trochu přaplácané okno nepronásleduje myš a celkově má program méně možností k nastavení.

ColGet

PS: Trochu té publicity jsem EyeDropperu dlužil dlouho.. :o)

© 2004-2012 Tom Hnatovsky - Všechna práva vyhrazena